0

مدارک جدید سیسکو و تغییرات آن:

 

 

همانطور که میدانید هر ساله سیسکو تغییرات و تکنولوژی های جدید خود را در Cisco Live خدمات علاقمندان و سیسکوکار ها می رساند.                                   سمینار Cisco Live 2019 در شهر San Diego برگزار شد و یکی از مهم ترین رویدادهای ۲۶ سال اخیر (به گفته خودشان) برای شبکه کارها و بخصوص سیسکوکارها بود. چرا که به کل تمام ساختار گواهینامه ها و آموزش ها تغییر کرده است.                                                                                                           سیسکو سیاست جدید گواهی نامه های خود را Cisco Next Level Certifications نام گذاری کرده است.

 

نقشه راه مدارک سیسکو به صورت زیر خواهد بود.

 

 

سطح CCNA  :

 

تا قبل از این به روزرسانی ها زیر شاخه های مختلفی از CCNA داشتیم مانند گرایش‌های CCNA Security، Data Center ، Routing & Switching و… که گاها همین تنوع در شروع دوره‌های سیسکو باعث سردرگمی دانشجویان می‌شد. سیسکو در سیاست جدید اولین اقدامی که کرد همه زیر شاخه های CCNA را حذف کرد یعنی دیگر گواهی نامه ای بعنوان CCNA Wireless یا CCNA Data Center و… نخواهیم داشت و از تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ فقط یک CCNA واحد با کد آزمون 200-301 را خواهیم داشت. عملا سیسکو در مدرک CCNA خود تمام مفاهیم Fundamental و پایه ای که قرار است همه شاخه های سیسکو از آن اطلاع داشته باشند را برای دانشجویان یکسان سازی کرده و آن را در یک CCNA واحد دیده است که به آن CCNA Core گفته می‌شود.
و دانشجویان بعد از شرکت در این دوره، میتوانند با اصول پایه‌ای موجود در تمام این دوره ها آشنا خواهند شد. لازم به ذکر است که سیسکو در آپدیت جدیدش در دوره CCNA فقط مقداری مباحث را منظم تر کنار هم گذاشته است تا بتواند ذهن ساخت یافته ای را برای دانشجویان به وجود آورد و با توجه به اینکه ما در حوزه فناوری اطلاعات همیشه شاهد پیشرفت و مباحث جدید هستیم؛ تقریبا 15 الی 20 درصد مطالب جدیدی به موضوعات این سطح افزوده شده است.
نکته قابل توجه دیگر آن این است که در حال حاضر برای دریافت گواهی نامه CCNA می توانستیم به دو روش عمل کنیم، اول اینکه مستقیم با یک امتحان ۱۲۵-۲۰۰ مدرک CCNA را دریافت کنیم یا اینکه با دو آزمون ICND 1 Exam Code 100-105 یا CCENT و ICND 2 Exam Code 200-105 آن را دریافت کنیم. در سیاست جدید دیگر آزمونی با عنوان CCENT یا ICND1 نخواهیم داشت و برای شروع فقط و فقط یک CCNA را داریم .

 

 

سطح  CCNP:

 

اما این تغییرات به سطح CCNA محدود نمی‌شود بلکه در سایر سطوح هم شاهد تغییرات خاصی بوده‌ایم.                                                                                         در شاخه CCNP نخستین تغییر قابل توجه حذف پیش‌ نیاز است. در گذشته برای ورود به حوزه CCNP نیاز به گذراندن دوره CCNA بود که با تغییرات جدید اعمال شده از سوی شرکت سیسکو این پیشنیاز برای CCNP حذف شده است اما همچنان در این سطح شاهد گرایش‌های مختلف هستیم  .                                     در حال حاضر برای CCNP گرایش‌های متعددی وجود دارد که دانشجویان برای کسب مدرک آن باید در تعدادی آزمون شرکت کنند اما در آپدیت جدید سیسکو از این پس می‌توان مدرک CCNP را با یک آزمون Core و یک آزمون انتخابی دیگر به نام  آزمون Contestation بدست آورد که همین ویژگی باعث شده است قدرت انتخاب دانشجویان بسیار بیشتر شود. به طور کلی به صورت خیلی ساده علاقمندان به این حوزه می‌توانند با دو آزمون یک مدرک CCNP را کسب کند.
نکته ای که وجود دارد این است که دانشجو می تواند براساس علاقه خود اول آزمون Concentration شرکت کند سپس آزمون Core را بدهد یا برعکس ! در اصل هیچ اجباری برای رعایت در روش امتحان دادن نیست، اما توصیه بر این است که علاقمندان اول در آزمون  Core شرکت کنند سپس در آزمون Concentration .                                                                                                                                                                                                                                  در حال حاضر اگر علاقمندی بخواهد برای آزمون &S CCNP R شرکت کند باید سه آزمون با نام های CCNP Routing, CCNP Switching و CCNP TS را با موفق پاس کند تا یک مدرک CCNP دریافت نماید، اگر علاقمندی فقط Routing را پاس کند مدرکی بعنوان Routing به آن ارائه نمیشود، اما در سیاست جدید سیسکو این ارزش را برای علاقمندان قائل شده است که زمانی که تلاش می‌کنند و یک آزمون را با موفقیت سپری می‌کنند؛ چه در سطح Core و چه در سطح Concentration مدرک جدیدی را تحت عنوان Specialist  به آن ها اعطا می‌کند که این مدرک در واقع می‌تواند یک امتیاز برای افراد محسوب شود .

سیسکو در سیاست جدید برای CCNP شش تا گرایش جدید اضافه کرده است، این شش تا گرایش شامل موارد زیر می باشد:

 • CCNP Enterprise
 • CCNP Data Center
 • CCNP Security
 • CCNP Service Provider
 • CCNP Collaboration
 • Cisco Certified DevNet Professional

گرایش‌های جدید این سطح نسبت به گرایش‌های فعلی کم‌تر شده است، به‌عنوان مثال در مدارک جدید سطح CCNP ما دیگر گرایشی مانند Cyber Security نخواهیم داشت و در واقع مباحث این گرایش در سایر گرایش‌های توزیع شده است. یا به عنوان مثال گرایش Wireless که در حال حاضر به عنوان یک گرایش مستقل برگزار می‌شود؛ در نسخه جدید در دل CCNP Enterprise قرار خواهد گرفت و علاقمندان به کسب دانش در حوزه Wireless، از این پس می‌توانند در دوره CCNP Enterprise ادامه مسیر دهند.

 

DevNet:

 

سیسکو DevNet یک گرایش خیلی جدید می باشد که در این گرایش دو سطح (CCNA(Associate و (CCNP(Professional وجود دارد که هدف آن آگاهی رسانی برای تعدادی از متخصصین در حوزه توانمندسازی برنامه نویسی برای تجهیزات سیسکو است. در واقع این دوره مناسب برنامه نویسانی است که قصد دارند از طریق زبان های برنامه نویسی و API های موجود، با دستگاه های سیسکو تعامل داشته باشد و آنها را از طریق برنامه هایی که خودشان توسعه داده‌اند، کنترل کنند. چیزی که مشخص است هدف سیسکو ساختن برنامه نویس یا Developer در حوزه محصولاتش نیست و پیشنیاز این دو دوره در بخش DevNet آشنایی با زبان برنامه نویسی پایتون است و آن چیزی که اینجا اتفاق می‌افتد این است که از پایتون برای ایجاد قابلیت برنامه پذیری در تجهیزات سیسکو استفاده می‌شود.

سطح CCIE :

 

و اما در سطح CCIE هم تغییراتی در نظر گرفته شده . بدین ترتیب که از این پس مدارک سطح CCIE سیسکو به شش شاخه محدود گردیده .                                  در بخش CCIE LAB در حال حاضر تفاوت هایی در بخش Design و Implantation وجود دارد ولی در آپدیت جدید این مدرک، این دو بخش را باهم ترکیب شده است. در آپدیت جدید مدارک سیسکو در سطح CCIE آزمون CCIE LAB Exam در حقیقت به یک آزمون 8 ساعته در قالب یک لابراتور Design سه ساعته و یک لابراتور Implantation با مدت 5 ساعت تبدیل شده است و این در حالی است که در حال حاضر بخش Design در آزمون‌های فعلی سطح CCIE وجود ندارد و همین عامل باعث خواهد شد که به جذابیت این آزمون اضافه شود. زمانی که فردی میخواهد در این آزمون شرکت کند هم در قسمت Design و در هم در حوزه پیاده سازی باید این دانش را داشته باشد. زیرا در حال حاضر سیسکو به این صورت عمل می‌کند که این دو حوزه را جدا کرده است و شاید شخصی که در حوزه Design فقط کار می‌کند در زمانی که به اجرای کار می‌رسد توانایی کافی برای اجرایی کردن نداشته باشد اما ترکیب این دو بخش در بروزرسانی جدید باعث شده است یک فرد به طور کامل دانش کافی را بدست آورد.
همچنین مدرک CCIE سیسکو نیز شامل تغییراتی است که علاوه بر Infrastructure گرایش دیگری تحت عنوان Wireless را نیز پوشش می‌دهد. نکته مهم دیگر در تغییرات مدرک CCIE حذف شدن CCIE Written است. در واقع شما با گذراندن آزمون Core Exam 300-401 می‌توانید در CCIE Lab شرکت کنید.

 

هر یک از این شاخه ها به ترتیب لابراتورهای مختص به خود را دارند که عبارتند از:

 • CCIE Enterprise Wireless
 • CCIE Enterprise Infrastructure
 • CCIE Security
 • CCIE Service Provider
 • CCIE Collaboration
 • CCIE Data Center

 

اینستاگرام : geekgap@

امتیاز ما
برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 0 میانگین: 0]
ارسال دیدگاه