0

PPDIOO چیست؟

     

 فاز های مختلف چرخه PPDIOO :

یکی از مهمترین بخش هایی که هر مدیر یا کارشناس IT  باید از آن آگاه باشند ، چرخه حیات شبکه می­باشد. مدیران باید بدانند که چه زمان پروژه را شروع کنند و چگونه اولین قدم را بردارند  تا بتوانند بیشترین سود را با توجه به رویکرد چرخه عمر به دست آورند . PPDIOO  مخفف Prepare, Plan, Design, Implement, Operate, Optimize می باشد. این متد توسط Cisco جهت تداوم چرخه حیات سرویس های مورد نیاز شبکه تعریف شده است.  ما در این نوشته مراحل مختلف را بررسی خواهیم کرد، اینکه چه اتفاقی در هر مرحله رخ می‌دهد، و چه خروجی‌هایی به طور کلی از هر مرحله تولید می‌شوند . چرخه عمر PPDIOO ابزار ارزشمندی است که می‌تواند در موقعیت‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. این چرخه همانند هر فرآیندی، به آموزش نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که همه درگیر نحوه کار رویکرد هستند.        

Prepare

فاز Prepare شامل تهیه نیازمندی ها، توسعه استراتژی شبکه سازمان و ارائه یک طرح معماری شبکه سطح بالا با ساختاری مفهومی و شناسایی تکنولوژی هایی که بتواند این معماری را پشتیبانی کند. این فاز می­تواند شامل توجیه های مالی برای استراتژی پیشنهادی شبکه نیز باشد. به طور کلی، در مرحله آماده‌سازی، یک شرکت نیازمندی‌های تجاری، چشم‌انداز و استراتژی فن‌آوری را توسعه خواهد داد. بسیار مهم است که این موارد قبل از حرکت به جلو پیش بروند تا اطمینان حاصل شود که شبکه تا حد امکان به الزامات کسب‌وکار نزدیک است. نتیجه ای که از این تحلیل حاصل می شود برای توسعه یک معماری مفهومی سطح بالا  برای شبکه پیشنهادی به کار برده می شود. ویژگی‌ها و قابلیت‌های پیشنهادی ارائه‌شده در این معماری باید از طریق آزمایشات تایید شود. خروجی‌های این مرحله عبارتند از:
 • High-level design (HLD)
 • Customer Requirements Documents (CRD)
 • Current state assessment Survey and Results (CSAS)
     

Plan

فاز Plan شامل شناسایی نیازهای اصلی شبکه بر اساس اهداف، امکانات، نیاز کاربران سازمان و… می­باشد. این فاز شامل اطلاعات مورد نیاز برای فاز بعدی است از جمله تخصیص منابع (مالی و فیزیکی) برای فاز های  طراحی و اجرا ،توسعه برنامه امنیتی شبکه و توسعه یک برنامه زمانبندی پروژه برای مطابقت با الزامات کسب‌وکار یافت‌شده در مرحله آماده‌سازی یک Project plan جهت مدیریت وظایف، مسئولیت ها، نقاط عطف حیاتی و منابع مورد نیاز جهت انجام تغییرات در شبکه بسیار مفید است. Project Plan باید با دامنه ها، هزینه ها، پارامتر های منابع همتراز نیازهای اصلی کسب و کار باشد.     خروجی‌های این فازعبارتند از:
 • Site Requirements Specifications (SRS)
 • Solutions Test Plan (STP)
 • Site Survey Form (SSF)
 • Customer Requirements Document Response (CRDR)
 

Design

فاز design اساس فعالیت های فاز implementation می باشد. نیازمندی های اصلی که در فاز Plan تشخیص داده شد در این فاز توسط متخصصان طراحی شبکه پیاده سازی می شود واطلاعات جمع‌آوری‌شده از دو مرحله اول برای اطمینان از اینکه طراحی تمام نیاز های فنی و تجاری را برآورده کند اهمیت دارد در این فاز پشتیبانی از جنبه هایی چون availability, reliability, security, scalability, performance مورد بررسی و طراحی قرار می گیرد. خروجی این مرحله عبارت است از :
 • Low Level Design (LLD)
   

Implement

در فاز Implement شبکه بر اساس مشخصات فاز Design پیاده سازی و راه اندازی می شود. این پیاده سازی با هدف یکپارچه سازی دستگاه های جدید بدون ایجاد اختلال در شبکه فعلی انجام می­پذیرد. همچنین در این فاز باید مشخص شود که چه کسی مسئول استقرار، پیکربندی، آزمایش، و عملیات شبکه در طول  مراحل مختلف است                                         به طور کلی، راه‌اندازی و پیکربندی یک بستر آزمایشی مناسب به منظور شبیه‌سازی بخش‌های مختلف طراحی شبکه  روش خوبی ست. استفاده از این روش امکان یافتن هر گونه مشکل بالقوه را فراهم می‌آورد و در صورت یافتن هرگونه خطایی، قبل از ادامه پیاده سازی کامل ، این مشکلات در داخل این بستر آزمایشی بر طرف می‌شوند  . خروجی این مرحله عبارتند از :  
 • Network Ready For Use (NRFU) Test
 • NRFU Test Report
 • Implementation Log
 

Operate

در فاز Operate تست نهایی جهت درک مناسب بودن طراحی انجام شده صورت می­گیرد. فاز Operational شامل نگه داشتن سلامت شبکه از طریق عملیات های هر روزه چون نگه داری HA و کاهش هزینه ها می باشد.   خروجی این فاز شامل :
 • Root Cause Analysis Reports
 • MAC Reports
 • Support Contract Analysis (SMARTnet)
     

Optimize

فاز Optimize می‌تواند در هر زمانی پس از عملیاتی شدن یک شبکه انجام گیرد . این فاز Optimize به طور کلی مدیریت فعال شبکه می باشد. هدف اصلی فاز Optimize تشخیص و حل مشکلات شبکه پیش از اینکه این مشکلات تاثیر مخربی بر سازمان بگذارند. عیب یابی (troubleshooting) زمانی که مدیریت فعال نمی تواند خطا ها را تشخیص دهد بهترین گزینه می باشد. در متد PPDIOO در صورتی که مشکلات و ارور های شبکه بسیار زیاد باشد این وظیفه فاز Optimize می باشد که با بررسی هایی که انجام میشود درمورد طراحی دوباره شبکه نظر دهد و طراحی دوباره را درنظر بگیرد.      

منابع

Cisco,. (2005). Creating Business Value and Operational Excellence with the Cisco Systems Lifecycle Services Approach. [Web]. Retrieved from http://www.cisco.com/warp/public/437/services/lifecycle/LifecycleServicesWhitePaper.pdf Cisco,. (2011). IP NGN Delivery Services Model. [Web]. Retrieved from http://www.cisco.com/global/EMEA/IPNGN/ppdioo_method.html Cisco,.(2011). Cisco Services for Carrier Ethernet. [Web]. Retrieved from http://www.cisco.com/en/US/services/ps2961/ps5868/CE_Services_Overview_EXTERNAL_121208.pdf  
[aparat id='RLXEa']
امتیاز ما
برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 0 میانگین: 0]
ارسال دیدگاه