0

آدرس دهی CHS و LBA هارد دیسک

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

معرفی:

آدرس دهی CHS و LBA :

روش آدرس دهی (CHS)هنوز هم برای پارتیشن بندی کردن وسایل ذخیره‌سازی انبوه مانند دیسک‌های سخت و SSDها ، علاوه بر روش  آدرس دهی بلوک منطقی (LBA) اهمیت دارد. برای همترازی مجدد افرازها، آدرس دهی CHS به ایفای نقش خود ادامه می‌دهد.

CHS (سیلند، هد، سکتور) روش قدیمی تری برای آدرس دهی هارد دیسک ها می باشد با وجود اینکه امروزه با ویژگی های هارد دیسک  ها ارتباط برقرار نمی کند اما CHS هنوز هم بسبار کابرد دارد .

موارد زیر برخی از این کاربرد ها هستند:

  • Tracks(شیار) : دوایر متحد المرکز بر روی دیسک هستند
  • هرtrack به واحد های کوچکتری به نام سکتور تقسیم می‌شود یک سکتور کوچکترین واحد اطلاعاتی قابل آدرس دهی بر روی دیسک می باشد.

 

  • استوانه: یک هارد دیسک متشکل از یک یا چند پلاتر است که با فاصله اندکي روي spindle نصب مي‌شوند.  هر پلاتر هم يک head دارد که کارش خواندن و نوشتن ديتا مي‌باشد. مجموعه ایی از Track ها با قطر برابر ، که به صورت استوانه روی هم دیگر قرار گرفته اند را سیلندر میگویند.

همانطور که می دانید برای لود کردن سکتورها ما به ادرس سگمنت،ترک و هد نیاز داریم . دو راه برای دسترسی به دیسک وجود داره  یا از طریق ادرس دهی CHS که میشه Cylinder/Head/Sector  یا از ادرس دهی بلاگ منطقی یا LBA

آدرس دهی CHS فرایندی است که در آن یک سکتور منحصر به فرد شناسایی می‌شود تا موقعیت خود را بر روی یک ترک ثبت کند. در جایی که موقعیت ترک به وسیله هد و سیلندر شناخته شده باشد. روش کار به اين صورت است که هد به صورت خطي حرکت مي‌کند و اگر يک سکتوري مد نظر باشد که زير هد نباشد پلاتر روي محور خود مي‌چرخد تا به سکتور مورد برسد بنابراين براي مشخص کردن آدرس يک سکتور به شماره سيلندر ، هد و سکتور مورد نياز است و به اين روش آدرس دهي CHSگفته می شود

 

 

سکتورها با CHS تا 8 گیگابایت آدرس دهی می شوند

 

 

 

 

CHS مخفف:

C: cylinder  محدوده معتبر آن بین ۰ تا ۱۰۲۳ سیلندر است

 

H: Head هد (در دو طرف پلاتر)، محدوده معتبر آن بین ۰ تا ۲۵۴ هد است  (در گذشته ۰ –  ۱۵)

 

S: Sector محدوده معتبر آن بین 1 تا 63 سکتور است

 

البته، محدوده‌های معتبر گفته شده با واقعیت فاصله دارند

در حقیقت هارددیسکی با ۱۲۸ پلاتر وجود ندارد (۰ – ۲۵۵هد). این مقادیر حداکثر یک‌بار توسط bios برای آدرس دهی هارد دیسک مورد استفاده قرار می گیرد. سپس کنترلر هارد دیسک این مقادیر را به ویژگی‌های حقیقی داخلی تبدیل می‌کند. امروزه آدرسدهی CHS عمدتا جهت پارتشن بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه مقادیر C و H ازصفر شروع می‌شوند و مقدار S از ۱ بنابراین اولین سکتور هارد دیسک در آدرس CHS   0/0/1 قرار دارد.  هرسکتور توانایی نگهداری یک بیت را دارا می باشند . در هر اینچ (هر اینچ = ۲.۵۴ سانتی متر) از پلاتر حدود ۳۰۰۰۰ سکتور برای ذخیره داده وجود دارد . اندازه هر یک از سکتور در حدود ۸۴۶ نانومتر است.

کل کدهای MBR فقط ۵۱۲ بایت می‌باشد که به صورت قراردادی، در اولین سکتور از حافظه (که معمولاً سکتور شماره ۰ خوانده می‌شود) قرار می‌گیرد. با توجه به این که یک سکتور معمولاً دارای ۵۱۲ بایت حافظه ذخیره سازی است، با قرار گرفتن MBR به صورت کامل پر می‌شود.

 

 

LBA – Logical Block Addressing :

 

LBA كه مخفف Logical Block Addressing است راهي جديدي براي آدرس دهي سكتور ها است به اين ترتيب كه لازم نيست آدرس سيلندر و هد و سكتور براي آدرس دهي يك سكتور داده شود بلكه به هر سكتور يك عدد مجزا نسبت داده شده است  جایی از 0 تا N-1  تعداد كل سكتور ها در ديسك N است.

براي كار كردن LBA بايد اول توسط هارد ديسك و Bios شناخته شده و مورد حمايت باشد در واقع LBA راهي جديد براي صحبت كردن با هارد ديسك است .

به طور مثال : اگر 1024 سيلندر و 16 هد و 63 سكتور داشته باشيد از 0 تا 1.032.191 مي توانيد سكتور ها را آدرس دهي كنيد البته بايد در درايو مورد نظر كه قرار است از LBA استفاده كند مد LBA را ست كرد كه اين مد خود ترجمه ي آدرس كه در بالا گفته شد را در بر دارد و البته اين ترجمه هنوز لازم است زيرا نرم افزاري كه قرار است Bios Int 13h Routines را صدا كند چيزي در مورد LBA نمي داند.

 

 

Master Boot Record :

 

 

سکتور اول یک هارد دیسک پاتیشن بندی شده (LBA 0 or CHS 0/0/1) شامل:

  • MBR یا Master Boot Record

 

  • جدول   Master Partition Table (MPT)

MBR مهمترین بخش بر روی دیسک است. MBR دربردارنده کدهای اجرایی است که شامل Master Boot Code، Disk Signature و Partition Table می باشد. در انتهای MBR یا Master Boot Record ، دو بایت به عنوان Signature Word وجود دارد که عدد آن 0x55AA است.

 

Extended Partition Table :

 

به ازای هر Logical Drive یک Extended Boot Record داریم و در هر Extended Boot Record یک Extended Partition Table.

بخش اول Extended Partition Table در Logical Drive اول، به Boot Sector آن درایو اشاره می کند. بخش دوم آن نیز به EBR درایو منطقی بعدی اشاره می کند. اگر بعد از درایو منطقی فعلی، درایو منطقی دیگری موجود نباشد، در این صورت بخش دوم Extended Partition Table مربوط به درایو منطقی فعلی استفاده نمی شود و فیلد های آن با صفر پر می شوند. بخش های سوم و چهارم در Extended Partition Table هرگز استفاده نمی شود.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

امتیاز ما
برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 1 میانگین: 1]
ارسال دیدگاه