0

ابزار های معروف مانیتورینگ متن باز

معرفی

همان طور که می دانید بسیار مهم است که شما بفهمید پهنای باندتان در چه وضعیتی است تا تشخیص دهید که علت کندی شبکه ی شما چیست .

برای این کار ما به شما تعدادی ابزار مانیتورینگ متن باز معرفی می کنیم تا با آن ترافیک شبکه ی خود را تحلیل کنید و حتی در برخی ابزار ها دیتای شبکه ی خود را به صورت شماتیک و روی گراف مشاهده کنید 

 1. VNSTAT: یک ابزار با ویژگی های کامل برای مانیتور کردن ترافیک شبکه می باشد که در لینوکس و سیستم های BSD استفاده می شود . یکی از ویژگی های خوب این ابزار ، جمع آوری لاگ های ترافیک شبکه و آمار استفاده از پهنای باند می باشد که حتی بعد ریبوت کردن سیستم باز هم لاگ ها قابل مشاهده  می باشند 
 2.    IFTOP: یکی از ساده ترین ابزار های مانیتوریگ می باشد و با کمک آن می توان یک دید کلی از ترافیک  روی اینترفیس های خود داشته باشیم. این ابزار اطلاعات خود را هر ۲ و ۱۰ و ۴۰ ثانیه جهت نمایش به روز رسانی می کند.
 3. NLOAD: یکی دیگر از ابزار های ساده برای مانیتورینگ است . این ابزار از گراف ها برای نشان دادن ترافیک های inbound و outbound استفاده می کند همچنین اطلاعات دیگری همچون مجموع دیتای منتقل شده و حداکثر و حداقل استفاده از پهنای باند در شبکه را نشان می دهد.
 4. NETHOGS: یک ابزار text-based می باشد که می تواند ترافیک هر پروسه یا اپلیکیشنی که روی لینوکس کار میکند را به نمایش بگذارد .
 5. BMON : این ابزار ترافیک و آمار شبکه را بررسی می کند و به صورت visualize شده به نمایش         می گذارد .
 6. Darkstat : یک ابزار آنالیز داده ی تحت وب می باشد و داده ها را توسط پروتکل HTTP به صورت نموداری به نمایش می گذلرد . همچنین می توان این ابزار را به صورت  command-line نیز استفاده کرد.
 7. IPTraf : یک ابزار ساده جهت بررسی ترافیک inbound و  outbound می باشد.
 8. CBM : یک ابزار command-based می باشد که ترافیک خروجی سیستم ها را به صورت رنگی نشان می دهد. این ابزار ترافیک ارسالی،ترافیک دریافتی و ترافیک کل شبکه را نشان می دهد.
 9. Iperf/iperf3: یکی از ابزار های قدرتمند برای اندازه گیری ترافیک پروتکل های TCP UDP و SCTP می باشد . این ابزار به یک سرور و یک کلاینت نیاز دارد تا تست هایش را انجام دهد.
 10. Netperf : این ابزار روی هر دو پروتکل TCP و UDP کار می کند و می تواند دیتا را تحلیل کند همچنین اندازه گیری با Berkeley sockets interface و DLPI و unix domain sockets را ساپورت می کند. برای اجرای تست به یک سرور و یک کلاینت دارد .
 11. SARG : یک ابزار مانیتورینگ دیگر است که گزارش های HTML تولید می کند.
 12. Monitorix : یک نرم افزار مانیتورینگ دیگر است که برای سرور های لینوکس و یونیکس کوچک طراحی شده است و به شما کمک می کند که شبکه ی خود را با تعداد نامحدودی از تجهیزات شبکه ای مانیتور کنید .
 13. Cacti : یک ابزار تحت وب می باشد و از MySQL برای ذخیره کردن دیتا و ساخت گراف استفاده    می کند . برای مانیتورینگ شبکه های کوچک یا پیچیده با هزاران تجهیزات شبکه مناسب است .
 14. Observium : یک نرم افزار مانیتورینگ بسیار قوی با امکانات خیلی زیاد است و قابل استفاده روی همه ی پلتفرم ها از جمله لینوکس – ویندوز – سیسکو و … می باشد .
 15. Zabbix : نرم افزار زبیکس یکی از قدرتمند ترین نرم افزار های مانیتورینگ می باشد که به صورت مدل سرور-کلاینت کار می کند. داده های مختلف را جمع اوری می کند و به صورت گراف و نمودار به نمایش می گذارد . همچنین با پروتکل های پرکاربردی از جمله HTTP و FTP  و SMTP  و IMAP و بسیاری دیگر کار می کند .
 16. Nagios : این نرم افزار قدرتمند به شما امکار مانیتور کردن تجهیزات و سرویس های آن ها را به صورت لوکالی یا ریموتی می دهد .

 

راه اندازی :

VNSTAT :

IFTOP :

NLOAD :

blank

NETHOGS :

blank

BMON :

blank

DARKSTAT :

blank

IPTRAF :

blank

CBM :

blank

Iperf/iperf3:

blank

Monitorix

blank

 

نتیجه گیری :

سیستم مانیتورینگ برای این هدف در یک شبکه طراحی و پیاده سازی می شود تا بر اساس یک سری معیارهایی که از طرف مدیران شبکه یا سیستم عامل ها تعریف می شوند وضعیت شبکه را آنالیز کند و به شما گزارش دهد ، با استفاده از این گزارش شما به عنوان مدیر شبکه می توانید نیازهای سازمانی خود را تخمین بزنید ، مشکلات شبکه خود را متوجه شوید و قبل از بروز مشکلات حاد از بروز آنها جلوگیری کنید ، تهدیدات امنیتی را قبل از بروز مشکل شناسایی و رفع کنید و در نهایت روند کاری شبکه خود را بصورت گرافیکی و ملموس مشاهده کنید.

 

پیروز باشید .

امتیاز ما
برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 1 میانگین: 5]
ارسال دیدگاه