0

Windows 10 Sandbox

معرفی

در آپدیت ماه می 2019 ویندوز 10

نگاهی می اندازیم به بهترین ویژگی های آخرین آپدیت ویندوز

 

قابلیت سندباکس ویندوز 10 چیست؟

به صورت خلاصه، سندباکس نیم اپلیکیشن و نیم ماشین مجازی است. سندباکس یک سیستم‌عامل مجازی را سوار بر سیستم‌عامل اصلی خواهد کرد. از این طریق می‌توانید هر اپلیکیشنی که می‌خواهید را در فضایی امن و جدا از فضای اصلی ویندوز تست کنید. وقتی که سندباکس را ببندید، سیستم‌عامل مجازی از بین خواهد رفت و به حالت عادی بازمی‌گردید. پس هیچ چیزی از هیستوری باقی نمی‌ماند.

به این ترتیب اگر شک دارید یک اپلیکیشن مخرب یا ویروسی باشد می‌توانید آن را با این قابلیت تست کنید.

چگونه قابلیت سندباکس ویندوز 10 را فعال کنم؟

در حال حاضر، تنها راه استفاده از سندباکس، عضو شدن در برنامه Insider ویندوز است. باید کامپیوتر خود را در حالتی قرار دهید که مدام آپدیت دریافت کند. پیشنهاد می‌کنم که بر روی سیستم اصلی خود چنین کاری را انجام ندهید. این حالت از سیستم، به صورت مداوم آپدیت می‌شود و مشکلاتی همچون عدم پایداری و گاهی از دست رفتن اطلاعات را به همراه خواهد داشت.

سیستم طی مرور زمان ممکن است دچار کرش و باگ های مختلفی شود. مایکروسافت به صورت کلی نسخه‌های پایدار را خارج از محافل تست عرضه خواهد کرد. به همین خاطر بهتر است که از این نسخه ویندوز در سیستمی به جز سیستم اصلی استفاده کنید. نسخه ویندوزی که می‌گیرید باید بیلد اینسایدر 18305 یا بالاتر باشد.

البته ممکن است وقتی شما این مطلب را می‌خوانید قابلیت سندباکس به نسخه پایدار ویندوز هم اضافه شده باشد.

قدم اول: مطمئن شوید که Virtualization فعال است

در ابتدا، باید مطمئن شوید که قابلیت مجازی‌سازی سیستم شما در BIOS فعال است. به صورت معمول این قابلیت فعال است، اما یک راه ساده برای مطمئن شدن وجود دارد . Task Manage سیستم را با فرمان Ctrl+Shift+Esc فعال کنید. به تب Preformance مراجعه کنید. وارد بخش CPU شوید و در قسمت راست پیام Virtualization:Enabled را بررسی کنید .

اگر این قابلیت فعال نباشد، شما باید راهنمای ما را برای فعال‌سازی مجازی سازی کامپیوتر تان دنبال کنید .

قدم دوم: در صورت اجرا در سیستمی مجازی ، Nested Virtualization را فعال کنید

باید سندباکس را در داخل یک سیستم میزبان اجرا کنید. قابلیت سندباکس ویندوز 10 همانطور که گفتیم خود یک سیستم مجازی ایجاد می‌کند. اما اگر هم‌اکنون در یک سیستم مجازی هستید، پس بهتر است که Nested Virtualization را فعال کنید. این مرحله یک قدم به تمامی مراحل اضافه می‌کند.

برای انجام این کار، باید به PowerShell مراجعه کنید و فرمان زیر را تایپ کنید:

Set-VMProcessor -VMName <VMName> -ExposeVirtualizationExtensions $true

این، به سیستم مجازی اجازه می‌دهد که توانایی اجرا سندباکس و یک سیستم مجازی درون خود را داشته باشد.

قدم سوم: قابلیت سندباکس ویندوز 10 را فعال کنید

بعد از سپری کردن دو قدم، یا در حالت عادی، قدم اول باید سندباکس را فعال کنید. فعال کردن این قابلیت ساده است و نیاز به فرمان‌های پیچیده ندارد.

Turn windows feature on or off by geekgap

به Control Panel مراجعه کنید. پس از آن به بخش Programs مراجعه کنید و قابلیت Windows Features را روشن کنید. داخل این بخش، قابلیت سندباکس را فعال کنید و چک‌باکس را فعال کنید. سپس OK را بزنید تا ویندوز شما ریستارت شود

برای اینکار Windows features را در منوی استارت تایپ کرده و  لینکTurn Windows features on or off  را باز کنید. در لیست نهایی، ویندوز Sandbox را بیابید، تیک آن را فعال کنید و OK را بزنید. یک دیالوگ باکس جدید را خواهید دید که برخی از فایل‌های ضروری را نصب می‌کند، و سپس شما را وادار می‌کند تا نصب کامل را مجددا آغاز کنید.

 

 

 

قدم چهارم: استفاده کنید

در نهایت، شما می‌توانید از طریق منوی استارت  Sandbox را جستجو کنید. آن را باز کنید و admin privileges را تایید کنید و بعد از چند لحظه ویندوز 10 با صفحه خالی شبیه به ویندوز اصلی با تفاوت‌های اندک باز خواهد شد .                          و تنها اپلیکیشن‌های پایه بر روی این سیستم مجازی وجود دارند.

Windows Sandbox by GeekGap

این نسخه از ویندوز، از نظر کارایی دقیقا همانند ویندوز اصلی شما خواهد بود. همیشه هم آپدیت است و حس سفر به گذشته را نخواهید داشت با وجود اینکه ماشین‌های مجازی معمولی، نیاز به آپدیت دارند و هیچ‌گاه به روز نیستند.

چگونه از این قابلیت استفاده کنم؟

اگر تا به حال از ماشین مجازی استفاده کرده‌اید پس بهتر است وقت شما را نگیریم و اعلام کنیم که بهتر است به ادامه کار خود برسید. اما برای کسانی که بار اول خود را تجربه می‌کنند، پس با ما همراه باشید. می‌توانید فایل‌ها را به داخل سندباکس کپی و پیست کنید. اگر یک فایل اجرایی Exe دارید می‌توانید به راحتی، دور از سیستم اصلی آن را داخل سندباکس نصب کنید.

اما یک نکته را توجه کنید. اگر یک فایل را داخل سندباکس خود پاک کنید، این فایل به سطل آشغال نخواهد رفت و به صورت دائمی پاک خواهد شد. قبل از پاک شدن، یک اخطار دریافت خواهید کرد.

Windows10 Sandbox by GeekGap

هنگامی که کارتان با قابلیت سندباکس ویندوز 10 تمام شد می‌توانید آن را همانند دیگر اپلیکیشن‌ها ببندید. از این طریق تمام تغییرات شما پاک خواهد شد. حتی تغییراتی که بر روی خود سیستم ایجاد کرده‌اید هر فایلی که کپی شده هم پاک خواهد شد. البته قبل از بستن، باز هم به شما اخطار داده می‌شود.

Windows sandbox by geekgap

دفعه بعد که سندباکس را باز کنید، دوباره با یک صفحه خالی و ساده روبرو خواهید شد و می‌توانید دوباره شروع به تست کنید.

به شکل عجیبی ، قابلیت سندباکس ویندوز 10 میزان کمی از سخت‌افزار شما را اشغال خواهد کرد. حتی اگر روی یک سیستم بدون کارت گرافیک هم این اپلیکیشن را اجرا کنید، ممکن است در ابتدا با کمی کاهش سرعت روبرو شوید، اما پس از چند دقیقه، همه چیز به صورت عادی اجرا خواهد شد.

این سرعت عادی و مناسب، تا انتهای کارتان پایدار است. به همین خاطر اگر سیستم شما ضعیف است، نگران چیزی نباشید و به کار خود ادامه دهید. این قابلیت، درخواست زیادی از سیستم شما ندارد و با ضعف سیستم کنار خواهد آمد. تنها باید کمی به او زمان دهید

امتیاز ما
برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 0 میانگین: 0]
ارسال دیدگاه