0

اصطلاحات شبکه در مجازی سازی VMware ESXI

در این پست سعی داریم تا شما را با اصطلاحاتی که بخش سوئیچ‌ها در دنیای مجازی سازی را شامل می‌شوند بیشتر آشنا کنیم.

 

معرفی اصطلاحات :

VMNIC: یا Virtual Machine Network Interface Card در واقع همان کارت شبکه‌های فیزیکی سرور شما هستند که بر روی سرور شما قرار دارند. تعداد VMNIC به تعداد کارت شبکه‌ فیزیکی شما بستگی دارد.

 

  • اصطلاحات سوئیچ‌ها در مجازی سازی

 

 

VNIC: یا Virtual Network Interface Card به کارت شبکه‌‌های مجازی که ما برای Virtual Machineها ایچاد می‌کنیم گفته می‌شود.

 

اصطلاحات سوئیچ‌ها در مجازی سازی

 

vSwitch: یا Virtual Switch وظیفه‌ی اتصال ماشین‌مجازی را به یک شبکه‌ مجازی را بر عهده دارد. vSwitch با NICهای فیزیکی مرتبط با سرور میزبان برای اتصال شبکه مجازی به شبکه فیزیکی استفاده می کند. که به دو دسته‌ی کلی Standard Switch و Distributed Switch تقسیم می‌شود.

vSwitch اصطلاحات سوئیچ در مجازی سازی

 

Standard Switch: به سوئیچ‌های مجازی گفته می‌شود که در داخل هر هاست به صورت جداگانه و مختص به آن هاست وجود دارند تا تمام ماشین‌های مجازی که بر روی همین هاست ایجاد شده‌اند بتوانند این سوئیچ را دیده و به آن وصل شوند. طبیعتا تمامی ماشین‌های مجازی که به یک vSwitch متصل هستند با یک دیگر ارتباط شبکه‌ایی نیز دارند. از دیگر وظایف آن ارتباط ماشین‌های مجازی با خارج از هاست توسط Uplinkها می‌باشد.

 

standard switch

 

Distributed Switch: در حالتی که تعداد هاست‌ها زیاد است و شما قرار است بر روی تمامی استاندارد سوئیچ‌های آنها تغییراتی را ایجاد کنید باید بر روی هر کدام از آنها به صورت جداگانه این تغییرات را اعمال نمایید که کار بسیار طاقت فرسا و زمان گیری می‌باشد. dvSwitchها به همین دلیل به وجود آمده اند زیرا از طریق آنها مدیریت برای هاست‌ها به صورت متمرکز و یکجا انجام می‌شود.
لازمه‌ی وجود dvSwitch داشتن Vcenter می‌باشد.

 

distributed switch

 

VM Port Group: دسته بندی لایه‌ی دو ماشین‌های مجازی است که بر روی آنها نمی‌توانیم IP ست کنیم، بلکه آنها را معرفی به ماشین های مجازی می‌کنیم و سپس IP دهی و … را داخل ماشین های مجازی انجام می‌دهیم.
ما در بعضی موارد نیاز داریم تا یک سری پالیسی خاص را بر روی یک سری از ماشین‌های مجازی اعمال کنیم مانند VLan بندی آن‌ها. به بیان ساده تر این مفهوم گروهی از پورت ها هستند که پالیسی یکسان دارند.

 

port group

 

VMKernel Port: دسته بندی لایه‌ی سه ماشین‌های مجازی است که بر روی آنها می‌توانیم IP ست کنیم و برای استفاده از قابلیت‌هایی مانند Vmotion، DRS، FT، HA و … کاربرد دارد.

 

VMKernel Port

 

منتظر نظرات شما دوستان هستیم.
موفق باشید.!!

امتیاز ما
برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[کل: 0 میانگین: 0]
ارسال دیدگاه